I  Ana Sayfa    I  Ürünler    I  Kampanyalar    I  Hizmetler ve Destek    I  İletişim

           
 

AutoCAD İp Uçları ve Püf Noktaları :

 
     
       
 

AutoCAD  >>>

AutoCAD İp Uçları ve Püf Noktaları >>>

AutoCAD 2011 kullanımı için İpuçları ve Püf Noktaları

Kullanıcı Arayüzü

Yeni içerik duyarlı Kullanıcı Arayüzü seçilen nesnelere bağlı olarak otomatik olarak geçiş yaptığından her zamankinden daha verimlidir.

Şeridin (Ribbon) Değiştirilmesi

Şeridin daha az yer kaplamasını isteyenler için, şerit döngüsü düğmesine eklenen yeni aşağıya çekilip açılan menüyü takdir edeceksiniz. Yeni Panel’e Minimize Düğmeler seçeneği her panel için büyük simgeler görüntüler. Panel düğmenin üzerinden geçtiğinizde genişleyecektir.NOT: Hala Şeridi kullanmaya hazır değilseniz—çalışma alanınızın AutoCAD Classic’e geçişini yaparak araç çubuklarına ve aşağıya çekilip açılan menüler için geriye geçiş yapabilirsiniz.

Pencere Çizimi

AutoCAD 2011 şimdi model alanında koyu gri bir arka planı (varsayılan) görüntüler. SEÇENEKLER'de (OPTIONS) Görüntü (Display) sekmesi kolayca renk değiştirmenize olanak tanır.

Izgara artık grafik kâğıdına (yatay ve dikey kılavuz çizgileri) benzemek üzere değiştirilmiştir. Izgara etkinleştirildiği zaman X ve Y eksenlerini belirtmek için UCS’den uzanan kırmızı ve yeşil çizgileri görürsünüz.

Hızlı Erişim Araç Çubuğu

Hızlı Erişim Araç Çubuğu (Quick Access Toolbar), Çalışma Alanı (Workspace) menüsü ve FARKLI KAYDET (SAVEAS) olarak iki yeni ekleme vardır. Ayrıca Şeridin altındaki Hızlı Erişim Araç Çubuğunu taşıyabilirsiniz.
İPUCU: Her zaman hızlı erişim için Katman (Layer) aşağıya çekilip açılan listesini Hızlı Erişim Araç Çubuğu'na koyun! Katman aşağıya çekilip açılan listesi üzerine basit bir sağ tıklama onu kolayca eklemenize izin verir.


Şeridi Özelleştirme

Yeni geliştirmeler Kat (Fold) panelleri eklemenize izin verir. Sekmeden AutoCAD pencerenizin boyutunu değiştirdikçe veya panelleri ekledikçe ve kaldırdıkça, Kat panelleri kullanılabilir alanı doldurmak için yatay olarak yeniden boyutlandırılır. CUI’da her panel için varsayılan, maksimum ve minimum düğme boyutu belirtebilirsiniz.
Gezinti

Yeni Gezinti (Navigation) çubuğu daha önceden Durum (Status) çubuğunda mevcut olan gezinti araçlarının yerine geçer. Bu yeni çubuk varsayılan olarak ekranın sağ tarafında bulunur ve Autodesk SteeringWheels, ViewCube, ShowMotion, Pan (Yatay/Düşey Kaydırma), Zoom (Büyütme/Küçültme) ve Orbit (Yörünge) içerir.

Gezinti çubuğu 3D ayrıca Bağlantı (Connexion) sistemi sürücüsü mevcut olduğunda 3D Bağlantı cihazları için destek de içerir.
ViewCube artık 2D Wireframe (Tel çerçeve) görsel stili desteklemektedir (saat yönünde ve saat yönünün tersine kontrolleri 2B düzlemde bakış açısını döndürmek için yararlı bulabilirsiniz.

UCS Simgesi

Her eksenin artık kendi rengi vardır: kırmızı için X, yeşil için Y ve mavi için Z.

Nesne Seçme ve Oluşturma araçlarıNesne Görünürlüğü

Artık nesne görünürlüğünü katman görünürlüğünden bağımsız olarak kontrol edebilirsiniz! Nesneleri İzole Et (Isolate Objects) aracı (sağ tıklama menüsüne bulunan) sadece seçilmiş olan nesneleri (diğer her şey gizlenir) görüntüler. Bu karmaşık çizimlerin içinde çalışmayı daha kolay duruma getirir.

Seçilmiş olan nesneleri gizlemek için Nesneleri Gizle (Hide Objects) aracını (yine sağ tıklama menüsüne bulunan) kullanabilirsiniz.

Nesneleri İzole Etmeyi Sonlandır (End Object Isolation) aracı ile gizlenmiş olan nesneleri hızla geri yükleyin.
NOT: Nesne izolasyonunun çizim oturumları arasında devam etmekte olup olmadığını kontrol etmek için NESNE İZOLASYON MODU (OBJECT ISOLATION - MODE) (Aman Allahım!) sistem değişkenini kullanın. Durum çubuğunun sağ alt köşesinde bulunan lamba simgesi çizimde nesne izolasyonunun aktif durumda olup olmadığını gösterir.

İPUCU: Bu araçlar 3D içinde çalışırken ÇOK değerli olabilir!
Nesne Seçimi

Yeni Benzer Seç (Select Benzer) aracı aynı tipte ve özelliklerde olan nesneleri hızlı bir şekilde (Hızlı Seç’ten (Quick Select) çok daha hızlı) seçmenize olanak sağlar. Bir veya daha fazla nesne seçili olduğunda sağ tıklama menüsünde bu aracı bulun.

Hangi özelliklerin filtre edileceğini belirlemek için Ayarlar (Settings) seçeneğini kullanın (yalnızca komu satırından hattan BENZER SEÇ (SELECTSIMILAR) girdiğinizde mevcuttur) .

İPUCU: Benzer Seç ile eşleştirmek için birden fazla nesneyi seçebilirsiniz. Örneğin, Katman filtresi etkinleştirilmişse ve iki farklı katman üzerinde bulunan bir daire ve bir çizgi seçecek olursanız, AutoCAD daire ile eşleşen nesnelerin hepsini ve çizgi ile eşleşen nesnelerin hepsini bulacaktır.

SEÇ-EKLE (PICKADD)

Siz Programcılar için: sistem değişkeni SEÇ- EKLE 2 olarak yeni bir varsayılan değere sahiptir güçlü PICKADD. SEÇ (SELECT) komutu ile seçilen nesneler şimdi komuttan çıktıktan sonra bir "ilk-seç" durumunda kalacaktır.
Seçim Döngüsü (Selection Cycling)

Yeni Seçim Döngüsü aracı (durum çubuğu üzerinde kontrol edilen) ile örtüşen nesneleri kolayca seçin. Başka nesneler ile örtüşen bir nesneyi seçtiğiniz zaman, AutoCAD tüm örtüşen nesnelerin listesini görüntüler. Listede gezindikçe nesneler vurgulanır.

İPUCU: Seçim Döngüsü 3D içinde çalışırken çok değerli olabilir!

Nesne Oluşturma

Var olan bir nesne ile aynı tip ve özelliklere sahip bir nesne çizmeniz mi gerekiyor? İşi anında yapmak için yeni Seçileni Ekle (Add Selected) aracını kullanın! Örneğin, bir çoklu- çizgi seçin sağ tıklama menüsünden Seçileni Ekle seçin ve AutoCAD aynı özelliklere sahip başka bir çoklu-çizgi oluşturmaya hazırdır. Bu KOSKOCAMAN bir zaman kazandıran bir şeydir!

Parametrikler: Geometrik Sınırlamalar

AutoCAD’e Parametrikler eklenmesi AutoCAD nesnelerinizi her zamankinden daha akıllı yapacaktır!

Geometrik sınırlamalar size nesneler veya nesnelerin kilit noktaları arasında bir ilişki oluşturma olanağı sağlar. Oysa geleneksel nesne anında fotoğrafları geçicidir, tasarım amacınızı koruyabilmenizi sağlamak için sınırlamalar nesneler ile kalır. Örnek olarak, iki çizginin her zaman birbirlerine dik açılı olarak kalmasını ya da bir yay ve bir dairenin hep ortak merkezli olarak kalmasını isteyebilirsiniz.

Parametrik sekmesi geometrik sınırlamaları eklemeyi ve kontrol etmeyi kolaylaştırmaktadır. Ayrıca GEO-SINIRLAMA (GEOMCONSTRAINT) komutunu da kullanabilirsiniz.

Sınırlamalar Ekleme

Basit olarak, paralel gibi bir geometrik sınırlama aracı seçin ve paralel bir ilişkiyi sürdürmek istediğiniz iki nesne seçin. İkinci nesne ilkine paralel olarak ayarlanacağından dolayı burada ilk seçilen nesne önemlidir. Bu tüm geometrik sınırlamalar ile olan durumdur.

NOT: Geometrik Sınırlamalar şimdi elipsler ve metin için geliştirilmiştir!

AutoCAD 2011 bir nesneye (bir nokta yerine) sınırlandırılmış Sabit, Yatay, Dikey ve Simetri sınırlamaları için yeni sınırlama simgeleri getirmiştir.


Çizgi etrafında Simetrik için yeni bir sınırlama simgesi de eklendi.

Yeni AutoCAD 2011 son komutu tekrarlamak için sadece gir (enter) tuşuna basmakla son geometrik sınırlama seçeneği kolayca tekrarlama yeteneğidir. Her sınırlama artık Geometrik Panel’den seçilmiş kendi bireysel komutuna sahiptir.

Eklenen sınırlamaları belirtmek için nesneler üzerinde sınırlama çubuklarında geometrik simgeler görünür. Bu sınırlama çubukları ekranda herhangi bir pozisyona sürüklenebilir, şeritten Tümünü Gizle (Hide All) seçerek

gizlenebilir veya bunlar Tümünü Göster (Show All) ile geri döndürülebilir. Göster (Show) seçeneği size sınırlama çubuklarını görüntülemek istediğiniz nesneleri seçmek olanağı sağlar. Nesneler o anda gizli olsa bile, nesneler seçildiğinde sınırlama çubuklarını görmenizi sağlayan yeni seçenek dâhil olmak üzere çeşitli sınırlama çubukları seçeneğini yönetin.

Geometrik Sınırlamalardan Anlam Çıkarma

AutoCAD 2011 bize durum çubuğundaki yeni Sınırlamalardan Anlam Çıkar (Infer Constraints) düğmesi aracılığıyla geometrik sınırlamalar ile nesneler oluşturmayı her zamankinden daha kolay duruma getirmektedir.
Sınırlamalardan Anlam Çıkar geometri (veya düzenlenmiş) düğmesi AÇIK duruma getirildiğinde, geometri çizildikçe sınırlamalar otomatik olarak eklenir. Örneğin, Dik Açılı nesnenin anında fotoğrafları dik açılı sınırlamalar ekler.

Sınırlamalardan çıkartılan anlamlar, uygun geometrik sınırlamalar ekleyerek dikdörtgenler ((DİKDÖRTGEN (RECTANG) komutu ile yapılan), pah kırmalar (fillets) ve yumuşatılmış kenarlar (chamfers) ile mükemmel çalışır. Gerçek bir dikdörtgen gibi davranan bir dikdörtgen (dik açılı sınırlamalar ile) ya da onların temel geometrini (teğet ve çakışık) takip eden pah kırmaları düşünün.

İPUCU: Bir nokta ve bir nesne arasında bir çakışık sınırlama uygulamak için En Yakın nesne anında fotoğrafı (Nearest object snap) kullanabilirsiniz. Örnek olarak, çizginin sanal uzantısı dâhil olmak üzere, çizgi boyunca her yerde hareket edebilen bir bloğu bir çizgi üzerine yerleştirmek için bir En Yakın’ı kullanabilirsiniz.

Oto-Sınırlama (AutoConstrain)

Bu şimdiye kadar görülen en iyi araçtır! Daha önceden çizilmiş nesneler grubu seçin ve AutoCAD onları sizin için otomatik olarak sınırlayacaktır! Öncelikleri, toleransları, vb. ayarlamak istiyorsanız Sınırlama Ayarları (Constraint Settings) yöneticisinde Oto-Sınırlama sekmesini kullanın (Şeridi kullanmak istemiyorsanız SINIRLAMA AYARLARI (CONSTRAINSETTINGS) komutunu kullanın.)
İPUCU: Oto-Sınırlama içinde tolerans değerleri ayarlayarak küçük boşluklar ve çıkıntılar çizimleri ile onarın. İnanılmaz, bu bir sihir!

Parametrikler: Boyutsal Sınırlamalar

AutoCAD’deki geometri her zaman boyutlarla sürülür. Bir çizgi çizeriz, uzunluğu düzeltiriz ve ardından çizgiyi boyutlandırırız. Geometriyi boyutlardan sürseydiniz ne olurdu? Boyut değerini değiştirirsiniz ve geometri otomatik güncellenir! Bu tam olarak AutoCAD 2011’de sahip olduğumuz şeydir.

Parametrikler sekmenin merkezinde bulunan boyutsal sınırlamaları göreceksiniz. Ayrıca BOYUT SINIRLA (DIMCONSTRAINT) komutunu da kullanabilirsiniz. Burada, boyutların tanıdık türlerini bulacaksınız, ama bu boyutlar geometrimizi sürebilir. Örnek olarak, bir daireyi Yarıçap (Yarıçap) seçeneği ile boyutlandırabilirsiniz ve daha sonra değerinizi kontrol edebilirsiniz. Boyutsal Sınırlamaları kolayca değiştirebilmek istediğiniz geometri üzerinde veya belirli bir boyuta sınırlandırmak istediğiniz geometri üzerinde kullanmak isteyeceksiniz. Eğer iki delik arasındaki mesafenin her zaman 3mm olması gerekiyorsa, bunu boyutsal olarak sınırlamak geometrinin geri kalanına ne olduğuna bakılmaksızın bunu o mesafeye zorlar.

İPUCU: BOYUT SINIRLA komutu ile geleneksel bir boyutu yeni sınırlı boyuta dönüştürebilirsiniz.

Bir sınırlı boyutu geleneksel bir boyuttan görsel olarak ayırt etmenize yardımcı olmak için bir kilit simgesi görüntülenir. Bunların boyutları büyütme/küçültme ile değişmeyen şekildedir (ne kadar büyütme veya küçültme yaparsanız yapın kolayca okunabilir şekildedir) ve geometrik olarak sınırlı boyutlar çizilmez. Her birine D1 veya Ang1 gibi bir ad atandığını fark edeceksiniz. Bu adlar tamamen özelleştirilebilir ve ifadeler diğer değerlere bağlı olarak da ayarlanabilir durumdadır.

AutoCAD 2011 sınırlama adına eklemek için seçtiğiniz mevcut boyutsal sınırlamaları seçmenize olanak sağlar (siz Autodesk Dönüştürücü kullanıcıları olarak bunu takdir edeceksiniz). Başka bir parametreye başvuruda bulunan dinamik boyutlar "fx" olarak bir önek alırlar. Boyut metnine çift tıklayarak veya Parametreler Yöneticisindeki (Parameters Manager) değerini değiştirerek bir boyutsal sınırı kolayca düzenleyebilirsiniz. Sınırlamaları da bu şekilde yeniden adlandırabilirsiniz.

Açıklama Notu Niteliğinde Olan Boyutların Değiştirilmesi

Yani bu boyutsal sınırlamaları yazdırmak isterseniz ne olur? Sorun değil— sadece yazdırmak istediğiniz boyutları seçin ve onları Özellikler Yöneticisindeki (Özellikler Manager) Açıklama Notu Niteliğinde Olan Boyutlara dönüştürün. Burada onların stilini, boyutunu, vb. kontrol edebileceksiniz.


İyi haber şu ki bunlar hala akıllı geometrik sınırlamalardır, bu ise onların değerini değiştirmek için çift tıklayabileceğiniz anlamına gelir!İPUCU: Eğer başından itibaren Notu Niteliğinde Olan Boyutlara ile çalışmak isterseniz, SINIRLAMA FORMU (CONSTRAINTFORM) sistem değişkenini 1 olarak ayarlayın veya BOYUT SINIRLA (DIMCONSTRAINT) komutunda Form seçeneğini seçin.

Sınırlama Ayarları Yöneticisi

Sınırlama Ayarları yöneticisi boyutsal sınırlamalarınızın görüntüsünü kontrol eder. Burada değerleri ifadesi olmadan görüntülemeye geçiş yapabilirsiniz veya kilit simgesini kapatabilirsiniz.Parametreler Yöneticisi

Parametreler Yöneticisi sadece grafik şeklinde bir parametreler listesidir. Burada adları ve değerleri değiştirebilirsiniz ve hatta yeni kullanıcı parametreleri ekleyebilirsiniz. AutoCAD 2011 parametrelerinizi organize etmenize (Katmanlar ile olana çok benzer) yardımcı olacak bir Filtreler bölmesi sunmaktadır. Sadece bir Filtre Grubu oluşturun ve parametreleri gruba sürükleyin.

Parametrikler: Dinamik Bloklar

Harika bir haber! Parametrikler dinamik blokların gücü ile de kombine edilebilir!

Güncellenmiş Blok Düzenleyicisi

Blok düzenleyici sekmesi hem geometrik ve hem de boyutsal sınırlamaları içermektedir. Blok yazma paleti ayrıca parametrik sınırlamalara odaklanmış bir sekme de içermektedir.

Blok düzenleyici içinde geometrik sınırlamalar atama çizim düzenleyici içindekine çok benzer şekilde çalışır. Eğer blok düzenleyici içine sınırlanmış geometri getirecek olursanız, sınırlı durumda kalacaktır.


Boyutsal Sınırlamalar

Boyutsal Sınırlama parametreleri dinamik blok geometrisine eklenebilir. Bunun karşılığında onların adları da, standart dinamik blok parametrelerine çok benzer olarak, blok için bir özellik olarak gösterilir. Boyutsal Sınırlamalar blok geometrisine eklerken, kullanıcı tarafından düzenleme amaçlı kullanılabilecek tutamaçların sayısını da kontrol edebilirsiniz.

NOT: Sınırlamalarınızın blok tanımı içerisinde yer aldığından, en iyi sonuçlar için gerçekten sonra eklenmediğinden emin olun.

İPUCU: Boyutsal sınırlamaları eklerken Blok Düzenleyiciye şeridine bağlı kaldığınızdan emin olun. (Parametrikler sekmesinden onları tutmayın!)

Yapım Geometrisi

Eklenen blok üzerinde değil blok düzenleyicide görüntülenen yapım geometrisi oluşturabilirsiniz. BLOK-YAPIM (BCONSTRUCTION) aracı gri bir kesikli çizgi tipi olarak görüntülenen mevcut geometriyi yapım geometrisine dönüştürmeyi kolaylaştırır.

Blokları Test Etme

Artık daha fazla bloklarınızı test etmeniz için blok düzenleyiciden çıkmanız gerekmiyor! Blok Test Etme aracı değişiklikleri kaydetmenize ve blok düzenleyiciden çıkmanıza gerek kalmadan bloğunuzu denemenize olanak sağlar (bu ise size bol zaman tasarrufu sağlar!).

Parametreler Yöneticisi

Parametreler Yöneticisinde tüm çeşitlendirilmiş blok parametrelerine ve öz niteliklere erişebilirsiniz. Bir parametrenin Özellikler paletinde görüntülenip görüntülenmeyeceğini ve parametrelerin görüntüleneceği sırayı kontrol edebilirsiniz.


Blok düzenleyici karşısında çizim düzenleyici içinde tanımlanan sınırlama parametreleri arasında dönüştürmek için Sütun göstere yeni seçenek eklenmiştir.

Blok Tablosu

Burada gerçekten dinamik bloklarınızın gücünü ortaya çıkarabilirsiniz! Blok Tablosu (BLOK TABLOSU (BTABLE)) aracını kullanarak, bir bloğu farklı varyasyonlarını tanımlayabilirsiniz. Bu varyasyonları elle veya bir Excel çalışma sayfası şeklinde girebilirsiniz.

Hatta tablodaki bir satıra eşleşmesi gereken Blok özelliklerini seçerek blok eklemeyi bunun ötesinde kontrol edebilirsiniz, böylece rastgele standart dışı parçaların oluşturulmasından kaçınabilirsiniz.


Eklenen blok üzerinde bir tutamaç size Blok tablosunda listelenen farklı değerler arasında hızlı bir şekilde geçiş yapma olanağı sağlar. Tutamaç menüsünden Özellikler Tablosunun seçilmesi baştanbaşa tüm blok tablosunu görüntüler, böylece tüm değerleri ve hatta farklı sütunlarsa sıralamayı görebilirsiniz.
Blok Düzenleyici Ayarları

Blok Düzenleyici Ayarları iletişim kutusunda, renkler, boyutlar ve hizalandırma seçenekleri dâhil olmak üzere, blok düzenleyici ortamı için tüm ayarları kontrol edebilirsiniz.İPUCU: Yeni geometrik ve boyutsal sınırlamaları geleneksel parametreler ve eylemler ile karıştırmak farklı sonuçlara yol açabilir ve tavsiye edilmez.

Güçlü Zaman Kazandırıcılar

AutoCAD 2011’in içinde bol sayıda çok büyük zaman kazandıran araçlar vardır—birçok dileğe karşılık verilmiştir!

Saydamlık

Başka herhangi bir özelliğe çok benzer şekilde, şimdi nesnelere ve katmanlara saydamlık atayabilirsiniz! 0 ve 90 arasında bir saydamlık değeri ayarlayabilirsiniz. 90 yüksek saydamlık gösterir ise 0 hiç saydamlık gösterir.Yeni Saydamlık özelliklerini tüm Katman İletişim kutuları içinde bulacaksınız ve hatta görüş noktası başına Saydamlık atayabilirsiniz.

Ayrıca nesne başına saydamlık ayarlayabilirsiniz (ki bu katman saydamlık ayarını geçersiz kılar). Saydamlık Özellikler veya Ana Sayfa sekmesinde kolayca bulunabilir.

İPUCU: Yeni sistem değişkeni SAYDAMLIK AYARLA (CETRANSPARENCY) yeni nesneler için saydamlık özelliklerini ayarlamak için kullanılabilir.

NOT: KATMANLA AYARLA (SETBYLAYER), Hızlı Seç, Filtrele ve ÖZELLİK EŞLEŞTİR (MATCHPROP) şimdi seçenek olarak Saydamlık içermektedir.

Çizgi kalınlıklarına çok benzer şekilde, durum çubuğundan saydamlığı geçici olarak kapatabilirsiniz. (bu çizim yapmayı etkilemez). Saydamlığı kapatmak için yeni Çizim seçeneği eklenmiştir.
İPUCU: Saydamlık katı taramalar kapakları ile mükemmel çalışır!

Çoklu-çizgiler

Çoklu-çizgiler düzenlemeyi çok daha kolaylaştırmak için ekstra tutamaçlara sahiptir. Yeni ikincil tutamaçlar her bölümün orta noktasında bulunur. Bir tutamacın üzerinden geçiş yapmak esnetmek, köşe noktası eklemek veya kaldırmak ve Yaya/Çizgiye Dönüştürmek gibi çok sayıda değerli düzenleme seçenekler sunar.


Eğri Çizgiler

AutoCAD 2011 size uygun nokta veya kontrol köşe noktaları (KKN) kullanarak bir eğri çizgi tanımlama olanağı sağlar.


Bir uygun eğri çizgi çizerken, başlangıç ve son teğetlerini, toleransı (eğri çizgi uygun noktaya ne kadar yakın) ve düğüm parametrelendirmesini (uygun noktadan geçerken eğri şeklini kontrol eden) belirtebilirsiniz.

Bir KKN eğri çizgisinin Derecesini kontrol edebilirsiniz (eğri çizginin baştanbaşa alabileceği 1 ila 3 arasında bükülme sayısı).

Eğri çizgileri daha ayrıntılı kontrol etmek için sezgisel tutamaç menüsünü kullanın.

İPUCU: En iyi sonuç için 3D NURBS yüzeyler oluşturmayı planlıyorsanız, bir KKN eğri çizgisi kullanın.

EĞRİ ÇİZGİ DÜZENLE (SPLINEDIT) dolaşmalar ekle veya sırayı yükselt gibi daha fazla Köşe Noktası Düzenle seçenekleri içerecek şekilde güncelleştirilmiştir.

Eğri çizgi ÇOKLU-ÇİZGİYE

EĞRİ ÇİZGİ DÜZENLE komutundaki Çoklu- Çizgiye Dönüştür seçeneği size dönüştürmeyi hızlı bir şekilde gerçekleştirme olanağı sağlar. Daha yüksek bir değer daha doğru olacak şekilde, sizden 0 ve 99 arasında bir hassasiyet değeri istenecektir.

NOT: Çok yüksek bir değer performansı etkileyebilir.

Ayrıca bir eğri çizgi nesnesini ÇOKLU- ÇİZGİ DÜZENLE (PEDIT) komutu içinde Çoklu-Çizgiyi seçebilirsiniz ve onu çoklu- çizgiye dönüştürebilirsiniz. Yeni sistem değişkeni ÇOKLU-ÇİZGİ DÖNÜŞTÜRME MODU (PLINECONVERTMODE) düz bölümlerin (0) veya yayların (1) kullanılıp kullanılmayacağını kontrol eder.

BİRLEŞTİR Komutu

Artık, bitişik oldukları sürece çizgileri, yayları ve çoklu-çizgileri 3D çoklu-çizgilere veya eğri çizgilere birleştirebilirsiniz. Sadece ilk olarak en karmaşık nesneyi (3D çoklu-çizgi veya eğri çizgi) seçtiğinizden emin olun. Ayrıca bir helisi eğri çizgiye birleştirebilirsiniz.

Ölçek Listeleri

Artık tüm çizimlerinizin üzerinde otomatik olarak görüntülenen Varsayılan Ölçek Listesi (Seçenekler komutu, Kullanıcı Tercihleri sekmesi) oluşturabilirsiniz.

Eksik SHX ve Yazı Tipi Dosyaları

Artık, bir yerine geçecek belirtmeden bir çizim açarken eksik SHX dosyalarını göz ardı edebilirsiniz (eksik SHX dosyalarını kullanan metnin görünmeyecek olmasına rağmen).

Çizgi Yazılarında Metin Hizalandırma

Herhangi bir yönde çizgi yazılarında okunabilirliğini sağlamak için çizgi yazılarınıza yeni bir "U" seçeneği (dik durma için) eklenebilir.Günlük Komutlarda İyileştirmeler

Renk Seçimi

Renk paletini seçerek, Katman aşağıya doğru çekilip açılan listesinden doğrudan doğruya Renk Seçimi iletişim kutusu erişebilirsiniz. Eğer katman bir görüş noktası renk geçersiz kılmaya sahipse, şimdi beyaz bir sınırı vardır. Ayrıca, yeni siyah sınırı ve ok ile Renk Seçimi iletişim kutusunda hangi rengi aradığınızı belirtmek çok daha kolaydır!Harici Referanslar

Harici Referanslar paleti artık veri çıkarma tablolarını çizimden ayırmak için bir seçenek içermektedir. Ayrıca, Harici Referanslar paletinde seçildiği zaman ilgili referans vurgulamalarını da bulacaksınız.

Ekle sekmesindeki Referans panelinden referans dosyalarını kolayca soluklaştırabilirsiniz.PDF Dosyalar Eklenmesi!

Büyük bir çoğunluğa memnuniyet verici—bir PDF dosyasını bir alta serilen şey olarak AutoCAD içine getirebilirsiniz. Kolayca kesip kontrol katmanı görünürlüğüne anında fotoğraf olarak koyabilir ve PDF’i soluklaştırabilirsiniz.

NOT: NESNE ANINDA FOTOĞRAFLAR (OSNAPS) sadece AutoCAD 2010 veya daha yükseğinden oluşturulan PDF'lerde çalışır.

Çerçeveler

ÇERÇEVE (FRAME) sistem değişkeni tüm harici olarak referans verdiğiniz dosyalarınızın görünürlüğünü kontrol etme olanağı sağlar. ÇERÇEVE başlı başına çerçeve sistem değişkenleri (RESİM ÇERÇEVESİ (IMAGEFRAME) gibi) geçersiz kılar.

Daha küçük ve Daha Yüksek Kalite PDF Dosyalar Oluşturma!

Varsayılan vektör çözünürlüğü 400 dpi değerinden 600 dpi değerine arttırılmıştır (daha iyi çizgi yazısı belirginliği). Gerçek Tipte yazı tipleri şimdi metin olarak dışa aktarılmıştır (grafikler yerine) böylece dosya boyutu azalır ve kendisini nihai PDF’te metin aramaya ve kopyalamaya verir. Ayrıca, birleştirme kontrolü belirtebilir, katman bilgilerini dâhil edebilir ve bittiğinde PDF dosyasını otomatik olarak görebilirsiniz.


NOT: PDF’e ÇİZİM (DWG) seçtiğinizden emin olun. Çiz (Plot) komutunda PC3.

DWF/PDF’e Dışa Aktar (Export to DWF/PDF) altında Çıktı (Output) sekmesinde benzer seçenekler, çoklu-sayfa belirtme yeteneği dâhil olmak üzere Seçenekler bulabilirsiniz.

Tersine Çevirme

Hiç metin ters olarak metin başlığı yanlış yönde olan bir çizgi yazınız oldu mu? TERSİNE ÇEVİR (REVERSE) komutu herhangi bir çizgi yazısının yönünü tersine çevirmeyi kolaylaştırır. Bu seçenek PEDIT komutu içine eklenmiştir.Arındırma

Sıfır uzunlukta geometriyi arındırmak ve metin nesnelerini boşaltmak için bir seçenek ARINDIRMA (PURGE) komutuna eklenmiştir. Bu gerçekten çiziminizi temizlemenize yardımcı olacaktır!

Döndürülmüş Görüş Noktaları

AutoCAD’de bir görüş noktasını döndürdüğünüzde, onunla dönen görüşü istiyor musunuz? Peki artık bir seçiminiz var. VPROTATEASSOC O olarak ayarlandığında, görüş dönmeyecektir. VPROTATEASSOC 1 olarak ayarlandığında (varsayılan), görüş dönecektir!


Ölçüm Araçları

AutoCAD 2011’deki görsel ölçüm araçları çizimlerinizden değerli bilgilerinizi bulup çıkartma işinizi hızlandıracaktır.

Ana Sayfa sekmesinin Yardımcı Uygulamalar (Utilities) paneli (ayrıca GEOMETRİ ÖLÇ (MEASURE-GEOM) komutunda bulunan) bu güncellenmiş ölçüm komutlarını içerir.

Mesafe

İki nokta arasındaki mesafeyi ölçmek için kullanılır, AutoCAD 2011 şimdi görsel olarak mesafe, delta x, delta y ve açı (xy düzleminde) görüntüler. Çoklu (Multiple) seçeneği AutoCAD kümülatif mesafe görüntülerken olarak noktaları seçmeye devam etmenize olanak sağlar. Eğer mesafeye bir yay dâhil etmeniz gerekirse, kolayca Yay (Arc) moduna geçiş yapabilirsiniz.

Yarıçap

Seçilen bir yayın ya da dairenin yarıçapını hızlıca görüntülemek için Yarıçap (Radius) aracını kullanın. (Hızlı Özellikler de burada işe yarayacaktır.)

Açı

İki çizgi arasındaki açıyı bir köşe noktasının açısını, bir yayın ya da dairenin iki noktası arasındaki açıyı hızlıca ölçün.

Alan

Standart ALAN (AREA) komutuna göre çok daha fazla geliştirilmiş, görsel geribildirim seçiminizi açık duruma getirmektedir. Çıkartılan alanlar farklı bir renkte görüntülenerek, Ekle (Add) ve Çıkart (Subtract) seçenekleri de kullanılabilir. Bir yay seçeneği kavisli alanları ölçmeyi kolaylaştırmaktadır .


Hacim

Hacmi hesaplamak için bir sınıra kolayca yükseklik ekleyin. Ayrıca, üç boyutlu cisimlerin ve bölgelerin hacmini bulabilirsiniz.

Taramalar ve Gradyanlar (Hatches & Gradients)


Tarama yapmak AutoCAD 2011’de tümüyle çok daha iyi! Bağlam duyarlı Tarama Oluşturma (Hatch Oluşturma) sekmesi tarama yapmayı çok daha kolay ve çok daha sezgisel yapmakta büyük iş gerçekleştiriyor.

Sizden hemen bir dâhili nokta istenecektir. (Ne? Tarama iletişim kutusu yok mu?) Sadece imlecinizi seçilebilir bir alan üzerinden geçirmeniz, size taramanızın nasıl görüneceğini gösterecektir. Dinamik olarak değişiklikler yapmak için Tarama Oluşturma sekmesini kullanın.

NOT: Tıklattığınızda sanki ayrı taramalar oluşturmuşsunuz gibi görünüyor olsa da, aslında siz "Ayrı Taramalar Oluştur (Create Separate Hatches)" (Seçenekler altında bulunur) seçinceye kadar bunlar ayrı olmayacaktır.

Tutamaçlar

Tarama Tutamacı işlevselliği şaşırtıcıdır. Yeni Merkezi tutamaç tarama nesnelerini doğrudan işleme olanağını sağlar. Merkezini, açısını veya ölçeğini değiştirmek, esnetmek veya taşımak için tutamacın üzerinden geçin.
İPUCU: Ayrıca, bu tutamaçlar ile ilişkisel olmayan tarama desenlerini işlemenin kolay olduğunu göreceksiniz!

Arka Plan Rengi

Taramalar artık arka plan rengini desteklemektedir—bu ise bir nesne içerisinde katmanlar haline getirilmiş taramalar etkisi ekler.

Tarama Katmanı

Çoğu zaman taramalarımızın tümünün belirli bir katman üzerinde kalmasını isteriz. Şimdi taramalar için geçerli katmanı geçersiz kılan bir varsayılan katman ayarlayabilirsiniz.


Taramaları Arkaya Gönderme

Taramaları tüm diğer nesnelerin alt tarafına taşımak için yeni ARKAYA TARA (HATCHTOBACK) komutunu kullanın. Bu komut Ana Sayfa sekmesinin Modifiye Et (Modify) panelinde bulunmaktadır.

3D İpuçları

3D dünyasına yolculuğa çıkmak için asla daha iyi bir zaman olmadı. AutoCAD 2011’de 3D için geliştirmeler fikirlerinizi 3D gerçeğe dönüştürmenizi her zamankinden daha kolay bir duruma getirmiştir!

3D Çalışma alanları

3D içine maceranızı başlatmak için yeni 3D Temel çalışma alanı harika bir yerdir. Bu basit çalışma 3D tasarımlarınızı görselleştirmeniz ve oluşturmanız için en temel Araçları içerir. Temel olanlarla aşina duruma geldikten sonra—tam 3D Modelleme Çalışma Alanına geçebilirsiniz.3D Nesne Anında Fotoğraflar

Yeni 3D Nesne anında fotoğraflar seti, bunları açmak ve kapatmak için durum çubuğunda yeni düğme ile birlikte AutoCAD 2011 içindedir.


3D Gizmo (İşlevi Belli Olmayan Alet)

AutoCAD 2007 3D Taşı (Move) ve 3D Döndür (Rotate) seçenekleriyle işlevi belli olmayan aleti tanıttı. Daha fazla 3D işlevselliği için 3D Skala (Scale) işlevi belli olmayan aleti eklendi.

Eğer 3D görsel stili kullanıyorsanız, bir nesne seçildiğinde işlevi belli olmayan alet görüntülenecektir. Ana Sayfa sekmesi üzerindeki Alt nesne (Sub-object) paneli işlevi belli olmayan aletten diğerine değiştirmeyi kolaylaştırır.Ayrıca, 3DSCALE da ve 3DMOVE, 3DROTATE komutlarıyla doğrudan doğruya belirli bir işlevi belli olmayan alete gidebilirsiniz. İşlevi belli olmayan aletlerin doğrudan doğruya seçim merkezine gittiğini göreceksiniz. (Sizin için bu ekstra adımı kaydederek.)

Bir işlevi belli olmayan alet üzerine bir sağ tıklama işlevi belli olmayan aletin davranışları değiştirmenize olanak tanır. Burada onu farklı bir eksen veya düzleme sınırlayabilir, yerini değiştirebilir ve yeniden hizalandırabilirsiniz.
Üç Boyutlu Cisim Modelleme

ÇEK ÇIKAR (EXTRUDE), YÜKSEĞE AT (LOFT), DÖNDÜR (REVOLVE) ve SÜPÜR (SWEEP) komutlarına güncelleme an bir profil olarak kullanmak kenar veya yüz için veya yeni yüzey veya üç boyutlu cisim oluşturmak için eğri seçmenize olanak sağlar.

NOT: Artık daha fazla düzlemsel eğrileri kullanmakla sınırlı değilsiniz!

Yeni Kavisli Kenar ve Yumuşatılmış Kenar

Üç Boyutlu Cisim (Solid) sekmesinde bulunan, yeni Kavisli Kenar ve Yumuşatılmış Kenar araçları dinamik ön-görünüm sağlar ve ekli tutamaçtan çekerek doğrudan işlemeyi destekler.

Kenarların, yüzlerin ve köşe noktalarının seçilmesi

Geçmişte, kenar, yüz veya köşe noktası arasında seçim yapmak hüner gerektirir olmuştur. Ana Sayfa sekmesi üzerinde Alt-nesne panel şimdi bunu hızlı halleder! Bu seçenekler, hiçbir nesneler seçili olmadığında, ayrıca sağ tuş menüsünden de kullanılabilmektedir.
Yüzey Modelleme


AutoCAD 2011’de yüzey modellemeye bazı önemli gelişmeler yapılmıştır. Prosedürel yüzey adlı yeni bir tür yüzey aslında onu tanımlayan geometrisi ile ilişkilidir. Bu ise dijital 3D tasarımlarınızı şekillendirmenizi her zamankinden daha fazla kolaylaştırır.

NURBS yüzeyler ilişkisel değildir (ve hiç geçmiş öykümüz yok). Bunlar tasarımlarınızı şekillendirmenize olanak sağlayan kontrol köşe noktalarına sahiptir.

Yeni Yüzey (Surface) sekmesi yüzey modelleme araçlarına kolay erişim sağlar.

Yüzey Oluşturma Araçları

AutoCAD 2011’de üç yeni analitik yüzey tipi vardır: Harman, Yama ve Ağ

Yeni SURFBLEND komutu iki mevcut yüzey arasında sürekli harman oluşturmak için kullanılabilir.

SURFPATCH bir açık, kapalı-kenarlı nesneye yama yapmanıza olanak sağlar.
SURFNETWORK eğriler dizisi aracılığıyla veya diğer yüzeylerin kenarları ve üç boyutlu cisimlerin arasında bir yüzey oluşturmak için kullanılır.

NOT: Hatta birbirlerine bağlı olmayan bir eğriler dizisi seçebilirsiniz!

SURFOFFSET mevcut olan birini ofset ederek yeni yüzey oluşturmak için kullanılabilir.


İPUCU: Yüzeylerin kendi tanımlayıcı geometrileri tarafından sürülebileceği şekilde, yüzeyleri oluştururken Yüzey İlişkilendirmeyi açın.

Yüzey Düzenleme Araçları

AutoCAD 2011’de hepsi Düzenle panelinde bulunan bazı harika yeni yüzey düzenleme araçları vardır.

SURFBLEND aracı iki yüzey kenarı arasında pah kırma oluşturur.

Çok güçlü SURFTRIM aracı karmaşık kenarlar ve delikler oluşturmak için kullanılabilir.

NOT: Kırpılmış bir yüzeyi geri almak için UNTRIM komutunu kullanın.
SURFEXTEND bir kenarı seçerek bir yüzeyi genişletmek için kullanılır.

SURFSCULPT kesişen ikiden fazla yüzeyin kapatılan hacmine bağlı olarak üç boyutlu cisim nesnesi oluşturur.


Projeksiyon Geometri panelinde yüzeylerin üstünde projeksiyon geometrisi kurmanıza olanak sağlayan araçları göreceksiniz. AutoTrim bir projeksiyon sonrasında yüzeylerin otomatik olarak kırpılmasını isteyip istemediğinizi belirtmek için kullanılır.


NURBS’a Dönüştür aracı ile bir yüzeyi veya üç boyutlu cismi NURBS yüzeyine dönüştürebilirsiniz. Kontrol Köşe noktaları paneli üzerinde diğer araçlarla birlikte işlevi belli olmayan alet ile düzenleme yapmak üzere köşe noktalarını görüntülemek için KKN Göster kullanın.

NOT: NURBS’a dönüştürdüğünüzde her türlü ilişkiselleştirmeyi kaybedeceksiniz.

Analiz Araçları

Yüzeylerin sürekliliğini, eğriliğini ve koniklik açılarını doğrulamanıza yardımcı olması için AutoCAD 2011 içine yeni analiz araçları seti eklenmiştir.

Zebra: Analiz için yüzeylerin ve ızgaraların üzerine şeritler yerleştirir. Şeritler ne kadar fazla uzanırsa, yüzeyler arasındaki süreklilik o kadar daha yüksek olur.

Eğrilik: Çıkıntılar, çöküntüler ve dalgalanmalar gibi kabul edilemez ani değişiklikler ile birlikte eğriliğin yüksek ve alçak alanlarını belirten bir renk gradyanı görüntüler.

Koniklik Açısı: Parça ve kalıp arasında yeterli koniklik açısı olup olmadığını belirten bir renk gradyanı görüntüler.

3D Yazdırma

3D AutoCAD çizimlerinizi STL destekli 3D yazdırma sunucusuna göndermek için 3DYazdır (3DPrint) komutunu kullanın. Kullanımı kolay yararlı yardımcı program modelinizin 3DYazdır için hazır olduğundan emin olmanız için gereken adımlar boyunca sizin yanınızda olacaktır. Yazdırmak istediğiniz üç boyutlu cisim nesneleri seçtikten sonra, kendinizi 3D Baskı Servisine Gönder (Send to 3D Print Service) iletişim kutusunda bulursunuz. Burada bir ön-izleme bölmesini ve skala kontrollerini göreceksiniz (yararlı bitmiş çıktı boyutu ile). Son bir TAMAM (OK) sizi kullanılabilir 3D Yazdırma sunucularına gönderecektir.Ağ ModellemeIzgara Modelleme tasarımınıza serbestçe şekil vermenizi kolaylaştırır.

Izgara Modelleme araçlarınızın tümü Izgara (Mesh) sekmesi üzerinde tek bir yerde bulunur.

Aşina olduğunuz Kutu, Koni ve Silindir gibi şekilleri Primitifler (Primitives) panelinde göreceksiniz. Mozaik yapma çizgilerinin sayısını ve varsayılan yüzey düzgünlüğünü Izgara Primitif Seçenekler iletişim kutusunda ayarlayın.Izgara panelinde Daha Fazla Düzgünleştir (Smooth More) ve Daha Fazla Düzgünleştir (Smooth Less) seçenekleri ile yüzey düzgünlüğünü kolayca arttırabilir ya da azaltabilirsiniz.

Izgaraya ince ayar yapmak Izgaranız üzerindeki yüzlerin sayısını artıracaktır.İPUCU: 3D üç boyutlu cisim nesnesini bir ızgara nesnesine çevirmek için Nesne Düzgünleştir (Smooth Object) aracını kullanın.

Izgaranız üzerinde keskin kenar oluşturmak için Kat Yeri Ekle (Add Crease) aracını kullanın.Bir yüzü Izgara Düzenle (Mesh Edit) panelinde ayırabilir veya çekip uzatabilirsiniz.
Büyük ikramiye? Su geçirmez ızgaraları (hiç boşluksuz) üç boyutlu cisimlere dönüştürebilirsiniz. Bunlar ve daha fazla dönüştürme Araçları Izgara Dönüştürme panelinde mevcuttur.

Izgara Birleştirme Aracı

Yeni Izgara Birleştirme aracı iki veya daha fazla bitişik yüzü tek bir yüz olarak birleştirmek için kullanılır.

Deliği Kapat (Close Hole) aracı açık kenarlar arasında ızgara yüzü oluşturur.

Çevreleyen ızgara yüzlerinin köşe noktalarını bir noktada birleşmeye zorlamak için Yüz veya Kenar Çökert (Collapse Face or Edge ) aracını kullanın.


İki üçgen şeklinde ızgara yüzünü bir araya birleştirrn kenarları döndürmek için Üçgen Yüzünü Döndür (Spin Triangle Face) aracını kullanın.

Malzemeler

Malzemeler Tarayıcısı Autodesk Malzemeler Kitaplığında bulunan binlerce malzemelerin arasında tarama ve arama yapmayı kolaylaştırır. Malzemeler Tarayıcısı 3D Çalışma alanlarının İşle (Render) sekmesi üzerinde bulunabilir.

Ayrıca, Malzemeler Tarayıcısından kendi malzemeler kitaplığınızı kolayca oluşturabilir, sınıflandırabilir ve açabilirsiniz. Özel malzemeleri bulmak için güçlü arama özelliğini kullanın ve ardından onları geçerli çiziminize ekleyin.

Güncellenmiş Malzemeler Düzenleyicisinde malzemeleri kolaylıkla düzenleyebilirsiniz. Çizime yerleştirilen malzemeler dinamik olarak güncellenecektir.

Nokta Bulutları (Point Clouds)

AutoCAD 2010’daki 3D Tarama aygıtlarında oluşturulmuş nokta bulutlarını ekleyebilir ve görüntüleyebilirsiniz.
Nokta Bulutları diğer referans dosyalarına çok benzer şekilde eklenir ve 2 milyar noktaya kadar nokta içerebilir!İPUCU: Muhtemelen noktaların hareket etmeyecekleri şekilde nokta bulutlarını kilitlemek isteyeceksiniz.Noktaların anında fotoğrafının çekilmesiyle nokta bulutları verilerinden geometri oluşturabilirsiniz (Düğüm nesnesi anında fotoğrafı). Yoğunluk Kaydırıcı Çubuğunda (Density slider bar) nokta yoğunluğunu ayarlayın.

Eklenen Ekstralar

Çevrimiçi Yardım

Yeni Çevrimiçi Yardım sistemi güncel Yardım almayı şimdiye kadar hiç olmadığı kadar kolay duruma getirmektedir. Seçeneklerdeki Sistem sekmesinde ürün içi yardıma geri dönebilirsiniz.

Autodesk Arama

Autodesk® Arama hizmeti üzerinde kullanılabilir (ücretsiz!) olan büyük içeriği kaçırmayın kadar. Ekle sekmesi üzerinden veya Tasarım Merkezi'nin içinden İçerik panelinden Autodesk Aramaya kolayca ulaşın.Autodesk Arama üzerinde 1200’den daha fazla üretici ve 35.000’den ürün (100.000 üzerinde ÇİZİM dosyası) mevcuttur.

Ayrıca, AutoCAD’den doğrudan doğruya yukarıya yükleyerek kendi tasarımlarınızı da paylaşabilirsiniz.

 
     
     
asimetri@asimetri.com.tr
© Copyright 2010 Asimetri Ltd.Şti. Tüm hakları saklıdır.